امام علی علیه السلام : آن كه تقوا پيشه كند، سختى ها از او دورى گزيند. (نهج البلاغه)
حدیث
جشن انقلاب عشایر و اقوام ایرانی در غرب پایتخت آغاز شد

نمایشگاه بزرگ " انقلاب اسلامی در آینه اقوام ایرانی " در بوستان شمشیری
جشن انقلاب عشایر و اقوام ایرانی در غرب پایتخت آغاز شد

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
جشن انقلاب عشایر و اقوام ایرانی در غرب پایتخت آغاز شد

همزمان با سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ، جشنواره فرهنگی هنری " سرزمین من " با حضور اقوام ایرانی و با شعار " من انقلابی ام " در بوستان شمشیری آغاز شد.


به گزارش روابط عمومی مدیریت فرهنگی هنری منطقه 9 و فرهنگسرای رویش ، فرزاد قاسم زاده دبیر جشنواره فرهنگی هنری سرزمین من با اعلام این خبر از برپایی چادرها و استقرار اقوام ایرانی و برگزاری نمایشگاه " انقلاب اسلامی در آینه اقوام ایرانی " به مدت 11 روز از 14 تا 24 بهمن در بوستان شمشیری خبر داد.

رییس فرهنگسرای رویش افزود : اقوام مختلفی همچون لر ، کرد ، گیلکی ، آذری ، قشقایی از شهرهای مختلف کشور در جشنواره فرهنگی هنری " سرزمین من " حضور دارند.

وی افزود : دیدن شهرهای مختلف و آشنایی بارسوم ومحصولات وصنایع دستی این شهرها نه تنها به هزینه گزاف نیاز دارد ،ب لکه ماهها باید وقت صرف کنید تا از نزدیک با این رسوم ومحصولات  آشنا شد، اما همزمان با برگزاری جشنواره فرهنگی وهنری سرزمین من در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ، عشایر واقوام ایرانی میهمان بوستان شمشیری در منطقه 9 پایتخت شدند تا شهروندان از نزدیک با آداب و رسوم و محصولات آنان آشنا شوند.

قاسم زاده گفت : این جشنواره با مشارکت فرهنگسرای رویش ، معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه 9 ، موسسه فرهنگی ایل قشقایی ، نهادها و مراکز آموزشی و پژوهشی اقوام ایرانی برگزار می شود و اقوام مختلفی از 20 استان کشور در 40غرفه در بوستان شمشیری گردهم آمده اند.

مدیر فرهنگی هنری منطقه 9 افزود : اقوام ایرانی و عشایر که به تعبیر حضرت امام (ره) ذخایر انقلاب هستند ، همیشه و در همه برهه ها پیشتاز صیانت از کیان و دفاع از ارزش های انقلاب و نظام اسلامی ایران بوده اند و نمایش زندگی و فرهنگ آنان روایت بخشی مهم و ارزشمند از دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

وی معرفي فرهنگ اقوام مختلف ايران با تأکيد بر ارزش‌هاي ديني و فرهنگي و اشاعه و گسترش عناصر فرهنگي اقوام مختلف ايراني به منظور تقويت و انسجام نظام فرهنگي کشور را از اهداف این جشنواره برشمرد و گفت :  با توجه به هجمه غرب به ارزش های اصیل ما ، در برنامه های این جشنواره و نمایشگاه  بر حفظ هویت بومی ، اسلامی و انقلابی ملت ایران با هدف حفظ وحدت و انسجام قومیت ها تاکید داریم.

برنامه های زنده نمایشی

دراین جشنواره علاوه برنمایش آداب ورسوم ،محصولات وصنایع دستی اقوام ایرانی، گروههای نمایش هم به اجرای برنامه های زنده نمایشی می پردازند.

قاسم زاده در این باره گفت : هرروز 4 گروه به اجرا ی نمایش می پردازند. این گروهها از استانهای آذربایجان ، کردستان ، فارس ، خراسان وایل قشقایی هستند.

در مراسم افتتاحیه جشنواره گروه " دده قورقور" به اجرای موسیقی آذری زبان و گروه قشقایی به اجرای آیین دستمال پرداختند.

غرفه هایی با سوغاتی های متنوع

ازهمان ابتدا ورودی بوستان شمشیری غرفه های اقوام وقومیت های مختلف به چشم می خورد.غرفه شهریزد ،اولین غرفه ای است که با ورود به پارک دیده می شود ."سحر جان بگلو " مسئول غرفه در حالیکه به محصولات غرفه اش اشاره کرد و گفت :در اینجا انواع ترمه دوزی های شهریزد را به نمایش گذاشته ایم ."وی برگزاری این جشنواره را درعرضه محصولات شهرهای مختلف موثر دانست و افزود :" حضور اقوام مختلف در کنار یکدیگر باعث می شود تا اهالی پایتخت ازنزدیک بارسوم ومحصولات آنها آشنا شوند."کمی جلوتر در غرفه های استان فارس کارها وزیورآلات سنگی به چشم می خورند .ظرفهای معجون عسل وحلواکشی هم در گوشه ای قراردارند .در غرفه کناری ظرفهای مسی وچاقوهای معروف زنجان هم نشاندهنده حضور استن زنجان در این جشنواره است . غرفه بعدی به استان گیلان اختصاص دارد .صنایع چوبی زیبای این استان بازدیدکنندگان را به سوی خود می کشد . اگر چه اولین روز برگزاری جشنواره است اما اهالی استقبال خوبی دارند.جلوی هرغرفه عده ای ایستاده وسئوالاتی درباره محصولات آن شهر از غرفه داران می پرسند. در کنار غرفه اردبیل عده ای مشغول خرید عسل و روغن زرد هستند."معصومه بخشی " درغرفه استان خراسان رضوی مشغول پختن نان های سنتی شهر بجستان است . به گفته وی : " این نانها به فتیر ،سمبوسه وقفلی معروف هستند که هریک با موادی مانند: عدس ،گنجد ،شاهدانه ،بادمجان وسبزیهای معطر و...تهیه می شوند." درقسمتی دیگر ،کنار غرفه های همدان واستان کرمانشاه عده ای مشغول خرید ظروف سفالی وروغن حیوانی هستند. غرفه استان مرکزی وآذر بایجان غربی هم در کنار غرفه های کرمانشاه قراردارد."سعداله صبوری " مسئول غرفه استان اردبیل که در غرفه اش کیف وقالیچه وگلیم عرضه می کند.وی درباره جشنواره اظهار داشت :"در این جشنواره سنتها وآداب ورسوم شهرها معرفی می شوند. اینجا اهالی می توانند به راحتی با رسوم وهنرهای دستی شهرها ی مختلف آشنا شوند."

·         اتحاد وهمبستگی اقوام

در کنارغرفه ها،  سیاه چادرهایی دیده می شوند . سیاه چادر ایل قشقایی از استان شیراز شلوغ تر از همه غرفه ها است . بوی خوش آش رشته وآش دوغ محلی از چادر به مشام می رسد ."شهرام رحمانی " که لباس محلی قشقایی پوشیده است هدف از برگزاری جشواره را، معرفی عملی قومیت ها ذکر کرد و افزود :" شهرنشینان درباره اقوام وعشایر حرفهای بسیاری شنیده اند ،اما ممکن است کمتر از نزدیک رسوم و محصولاتشان را دیده باشند. این جشنواره فرصتی برای معرفی بهتر اقوام است ." درسیاه چادر بلوچ از استان سیستان وبلوچستان" نصیر دامنی" به همراه نوعروسش به استقبال بازدیدکنندگان می آید .کیسه های حنا وانواع سبدهای حصیری وسوزن دوزی ها در سیاه چادرشان مشاهده می شود .دامنی حضور اقوام در کنار هم را عامل اتحاد وهمبستگی آنها دانسته و گفت :" اگر چه اولین روز برگزاری جشنواره است اما حضور بازدید کنندگان نشان از استقبال آنها از آگاهی درباره قومیتها دارد."همسر دامنی در چادر شان طراحی با حنا را برای بازدید کنندگان انجام می دهد. وقتی در این باره اظهار داشت :"در ایرانشهر رسم است 2شب برای عروس وداماد حنا بندان گرفته می شود که دراین 2شب دستان عروس وداماد حنا زده وجشن وپایکوبی می کنند .حالا ما آن نقشها را در چادرمان به بازدید کنندگان نشان می دهیم .

·         اقوام انقلابی ایرانی در تهران شهر مهربانی

فرزاد قاسم زاده دبیر جشنواره فرهنگی هنری سرزمین من با تاکید بر وجوه فرهنگی ، تفریحی و آموزشی این جشنواره اظهار داشت : سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در راستای تحقق شعار " تهران ، شهر مهربانی " و در اجرای شعار ویژه برنامه های دهه فجر با عنوان " من انقلابی ام " با مشارکت دستگاه های مختلف به ویژه معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری ، موسسه فرهنگی ایل قشقایی ، نهادها و مراکز آموزشی و پژوهشی اقوام ایرانی ، بسته ای از برنامه های متنوع را در این جشنواره برای اقشار مختلف و به ویژه جوانان فراهم ساخته و علاوه بر برپایی غرفه های متعدد ، مجموعه ای از ورزش ها و بازی های بومی و سنتی ،  نمایش های خیابانی و میدانی ، موسیقی اقوام ، جشن های عصرانه فرهنگی ، مسابقات خانوادگي و گروهي را برای ایجاد نشاط ، انس و همدلی بین شهروندان ارایه می کند.

گفتنی است جشنواره فرهنگی هنری سرزمین من تا 24 بهمن هر روز از ساعت 10تا 21به نشانی سه راه آذری، خیابان شمشیری، بوستان شمشیری پذیرای شهروندان است . هم چنین دبیرخانه به نشانی بزرگراه فتح، خیابان شهید واشقانی فراهانی، کوچه شهید وادی زاده، فرهنگسرای رویش میزبان علاقمندان است و شهروندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره 66688553تماس بگیرند.

 

>دسته بندی:اخبار فرهنگسرا, گزارش, اخبار مهم, فرهنگسرای رویش, دهه فجر
تعداد بازدید 839 مرتبه امتیاز :
تگ ها:
 
 
 
  نظرات